"Ma räägin siin videos kõige hirmsamast hetkest, mille tunnistajaks olen olnud... Just sel põhjusel olen ma alati veidi ärev, kui lastega mõne veekogu äärde satun. Aga suvi on käes ja mis suvi see ilma vees sulistamiseta on. Niisiis tuleb lihtsalt valmis olla ja parim võimalus valmistuda on mõned veeohutuse põhitõed enda jaoks üle korrata," ütleb Piret, kes koostöös Päästeametiga meeldetuletuse kõigile teeb.
"Minu elu kõige hirmsam hetk oli see, kui nägin ühte last uppumas. Talle tuli teha kunstlikku hingamist. See lugu lõppes hästi, sest laps tuli teadvusele ja temaga on kõik korras,“ avaldas Piret Instagrami videos ja lisab:" "Ma loodan tõesti, et mitte keegi teist ei pea kunagi midagi nii kohutavat nägema! Tahan teile südamele panna, et olge väga valvsad,“ märkis ta.
Kuna see meeldetuletus kulub ilmade soojenedes ära kõigile, jagame siinkohal ka sinuga olulisi meeldetuletusi:
* Kõige tõhusam ohutuse meede laste puhul on täiskasvanu järelvalve! Ehkki eelmine aasta oli õnnelik ja ükski laps vette oma elu ei jätnud, siis näiteks 2023. aastal uppus Eestis 4 last ja neil kõigil juhtudel oli põhjuseks just järelvalve puudumine. Lapsel tuleb silm peal hoida isegi siis, kui ta sulistab madalas vees, sest isegi mõnekümne sentimeetri sügavuses vees võib ära uppuda. Ja ei maksa arvata, et küll kuuled, kui lapsel häda käes - ta ju kisab ja pritsib, kui uppuma hakkab. Reaalsuses on uppumine tihti just vaikne.
* Kuni 12-aastased lapsed võiks alati vee läheduses viibida koos täiskasvanuga.
* Ja ehkki mulje võib olla vastupidine, siis täispuhutavad abivahendid nagu ujumisrõngad, madratsid, kätised ja muu ei anna põhjust turvatundeks. Teatud juhtudel võivad need just ohuallikaks kujunenda. Näiteks, kui tuul madratsi kaldast eemale puhub, kui abivahend sügavas vees õhust tühjaks läheb jne.
* Parim koht, kus suvitada on avalik valvega rand.
* Kui keegi ongi hätta sattunud, siis tuleb ise või paluda mõnel kõrvalseisjal kutsuda professionaalne abi - ehk hõigata appi vetelpääste või helistada 112. Aga kui lähed ise hädasolijale appi, siis veendu ennekõike iseenda turvalisuses. Kui tekib vähimgi kahtlus, et sa ei suuda abistada, siis oota ära professionaalne abi.