"Me peame olema valmis ja mina ütlen ausalt, et oleme oluliselt paremas kohas, kui olime siis, kui 2001. aastal võitsime ja 2002. aastal korraldama seda pidime. Muide, ka toona ütles Dave Benton, et läheb võistlustulle kindla ja hea tundega," meenutab Killandi, kes pea 30 aastat juba Eesti poolselt Eurovisioniga seotud olnud.
Killandi mäletab sedagi 23 aasta tagust aega, kui Tanel Padar ja Dave Benton võitsid Kopenhagenis ja samal ajal oli ETV pankrotis: "Meie delegatsioonil ei olnud isegi kaamerat kaasas. Mina istusin esimest ja ainsat korda lihtsalt niisama tribüünil ja vaatasin kontserti, kui minu ees ütlesid rootslased, et kuule - te eestlased hakkate võitma. Kuus laulu oli minna ja nemad olid välja arvutanud õigesti. Siis algas suur korraldamine. Minu abikaasa ostis neilt samadelt Rootsi teleinimestelt sularaha eest kaamera kaheks tunniks, et me saaksime ajaloolised intervjuud ära teha. Ma enam ei mäleta, kui palju see maksma läks. Mina rääkisin samal ajal oma kõrval istuvatelt jugoslaavlastelt välja kasseti, sest ka seda meil polnud."
"Siis upitati mind kuidagi üle tribüüni publiku seast alla tiimi juurde. Juhan Paadam võttis mu sealt kuidagi vastu, et ma saaksin edasi koos delegatsiooniga liikuda ja saadet teha," räägib naine, lisades, et Eesti oli sel hetkel olukorras, kus loetud minutitega tegutsemine päästis meid sellest, et meil poleks võiduhetkest muidu ühtegi jäädvustust.
Eestis korraldus oli toona ohus
Killandi tõdeb, et sealt edasi alles töö algas ja seda väga mitmel rindel: "Võlas olevale Rahvusringhäälingule ei tohi tegelikult Eurovisioni korraldusõigust üldse anda. Vaid Juhan Paadami suurepärane suhtlemine ja tema EBU sõbrad päästsid meid ning usaldasid teda. Ta palus kuu aega pikendus olukorra lahendamiseks ETVs. Ja Siim Kallase abiga selle ka lahendas. Valitsus ning ettevõtjad tulid samuti appi, sest kõik said ühtmoodi aru, et Eurovisioni korraldamisega lendab Eesi koheselt maailmakaardile."
Paljud kitsaskohad said toona lahendatud – Unibet Arenal on toimiv internet, mis 2002 sinna ehitati, et välisajakirjanikud saaksid oma tööd teha. Täies mahus vahetati välja ka ventilatsioon, sest selle müra summutas laulu. "Eks siin muidugi on teised keerukused, et kas näiteks saalid on ka saadaval sel ajal või kuidas hotellid suudaksid vastu võtta 40 riigi delegatsioonid ning lisaks EBU meeskonna jne. Aga nüüd me vähemalt teame, mis ja kuidas tuleks teha. Toona võtsime eeskuju suurtelt spordivõistlustelt," ütleb Killandi, et hea tahtmise juures oleks kõik tehtav.
"Aga, ma siiski arvan, et kui selline võimalus peaks tekkima, oleks see tegelikult vahelduseks hullule maailma olukorrale ikkagi väga äge võimalus eestlastel midagi koos teha ja näidata, et me saame taaskord hakkama. Et me saame igas olukorras koos hakkama! Ja on väga südantsoojendav, kui Tommy sellise ambitsioonika sooviga Baselis lavale läheb," ütleb Killandi.
Loe SIIT täispikkuses intervjuud, mis esmailmus Sky.ee veergudel aprillis.