„Ma teesklen, et kuulan avalikus kohas klappidest muusikat – lihtsalt selleks, et mitte kellegagi suhelda. Eriti muidugi kaubanduskeskustes, need 'Vabandage, neiu' -tüübid… Tegelikult ei mängi mul vähemalt pool ajast mingit muusikat. Panen lihtsalt kõrvaklapid kõrva ja voilà – 'ärge tülitage' silt on paigas,“ kirjutas naine.
„Olgu see bussis mu kõrval istuv võõras või kolleeg puhkeruumis – 90% ajast pole mul lihtsalt jututuju. Ei, ma ei vihka inimesi. Ma lihtsalt hindan oma rahu palju kõrgemalt kui viisakat tühijuttu. Vahel tundub, et olen ainus, kes nii teeb... Aga praeguseks on see juba nagu refleks. Kas keegi teine on sama kombega?“ küsis ta nõu.
Saatejuhid nõustusid üksmeelselt, et teema on vägagi tuttav ja aktuaalne. Alari Kivisaar leidis, et kuulaja probleemile on olemas tehnoloogiline lahendus, mis vabastab igasugustest süümepiinadest. Tema soovitus oli selge: investeeri kvaliteetsetesse müra summutavatesse kõrvaklappidesse.
„Seda enam, et kui sul on veel ka need müra summutavad klapid, siis on väga mõnus ringi kõndida,“ selgitas Kivisaar. „Siis sul ei teki seda süümekat, et sa pead mängima, et sa ei kuule. Sa ei kuulegi!“
Kivisaare sõnul on selliste klappide suurim võlu võimalus lülitada end täielikult ümbritsevast mürast välja. „Ja siis, kui sa paned selle, vau! Selle vaikuse, ma räägin, see on, ma ei tea... see on parem kui seks,“ soovitas Kivisaar. Tema sõnul on sellistel klappidel ka funktsioon, mis laseb vajadusel väliseid helisid läbi – näiteks müüjaga suhtlemiseks või liikluses olles. „Sa ei pea klappe peast ära võtma selleks, et müüjaga suhelda või lähenevat tõuksi kuulda.“
Lõpuks soovitas ta kuulajal võtta omaks tuim ja sihikindel hoiak. „Mina võin tuima panna, eks ole. Mina sammu ei aeglusta. Meie vestlus kestab täpselt nii kaua, kuni füüsiliselt on võimalik,“ kirjeldas ta oma taktikat, kuidas soovimatutest vestlustest vabaneda.
Maris Järva jaoks pole suhtlemisel ühtset reeglit, vaid kõik oleneb ilmast ja meeleolust. „Mõnes mõttes jaa – õues jalutad, päike paistab, on tore meel, inimesed tulevad vastu, naeratame, teretame, see on okei,“ selgitas ta oma positiivset stsenaariumi.
Kuid olukord muutub kardinaalselt, kui tuju on kehvem või ilm hall. „Aga teine hetk ei ole päikest, ma ei viitsi, ma ei taha. Ma olen oma mõtetega – ja miks ma pean teistega tegelema?“ mõtiskles Maris.
Siim Taba pakkus välja praktilised lahendused. Esiteks – kui keegi tuleb ligi, võiks olla aus ja otsekohene. „Aga samas, kui keegi inimene isegi tuleb su juurde, sa ütled talle: 'Kuule, mul on täna jube halb tuju, et tegelikult üldse ei viitsi rääkida,'“ pakkus Taba.
Kokkuvõttes leidsid saatejuhid, et kuulaja komme on täiesti normaalne ja arusaadav. Olgu lahenduseks siis tehnoloogia, ausus või lihtsalt ilmast sõltuv suhtlemisstrateegia – on selge, et igaühel on õigus oma rahule ja vaikusele.
Istu teisipäeva hommikul Sky Plus Hommikuprogrammi pihitooli ja räägi, mis toimub sinu malbe kesta taga tegelikult. Oma patte saad lunastada, sisestades oma mure veebivormis.