Kolmapäeval üllatas Tommy Cash Itaalia inimesi Milanos, kui otsustas Piazza Morbegno väljakul kohalikele tasuta kohvi jagada. Kohale oli tulnud rohkelt inimesi, kes tahtsid Tommyga pilti teha. Teiste hulgas olid kohal mitmed meediaväljaanded. The Journalai reporter palus Tommyl laulda kuulsat, kuid neil päevil poliitiliselt väga laetud laulu „Bella ciao“.
"Kas sa tead laulu „Bella ciao“?" küsis reporter Tommy käest. "Muidugi!" vastas Tommy. "Kas sa laulaksid seda mulle?" jätkas reporter. "Ei," vastab Tommy seepeale kindlalt. Seejärel ütleb reporter, et Cashi Eurovisioni loos „Espresso Macchiato“ on sõnad „bella ciao“ sees. "See ei ole minu laul," vastab Tommy endale kindlaks jäädes.
Video sellest sõnavahetusest on nädalavahetusel leidnud Itaalia meedias ja sotsiaalmeedias väga laia kajastust. Sellest kirjutas muuhulgas Itaalia suurim ajaleht Corriere della Sera, samuti kajastasid sõnavahetust mitmed teised suured väljaanded. Sotsiaalmeedias on seda videot jagatud ja kommenteeritud tuhandeid kordi.
Mis laul on „Bella ciao“ ja miks on see Itaalias vastuoluline?
Laulu täpne päritolu pole teada, kuid arvatakse, et see põhineb 19. sajandi rahvalaulul, mida laulsid Põhja-Itaalia naistöölised protestiks ebainimlike töötingimuste vastu. Pärast Teist maailmasõda on sellest aga saanud kuulus protestilaul, mida kasutavad eriti vasakpoolsed poliitilised jõud ja muud progressiivsed liikumised. Seega on laul aastakümnete jooksul omandanud sügava poliitilise ja emotsionaalse tähenduse. Seda esitatakse sageli poliitilistel meeleavaldustel ja kultuurisündmustel.
Tänapäeval on laul aga Itaalias tõmmatud teravasse poliitilisse konflikti, sest see sümboliseerib vastandumist võimul olevate paremäärmuslike jõudude ja vasakpoolsete antifašistlike liikumiste vahel. Vaidlus käib selle üle, kas laul esindab Itaalia antifasistlikku põhiseadust, nagu arvavad vasakpoolsed, või on see rahvuslikku ühtsust ohustav protestilaul, nagu arvavad kaugel paremal poliitilisel teljel olevad liikumised.
Möödunud kuu lõpus keelas Lombardia piirkonna omavalitsus selle laulu esitamise ülestõusmispüha pidustustel lausa ära. Seega on „Bella ciao“ neil päevil Itaalias väga terav ja oluline teema.
Mis reaktsioone Tommy kindel keeldumine tekitas?
Tommy otsus seda laulu mitte esitada leidis laia kiitust paremäärmuslikes uudisteportaalides ja sotsiaalmeedias. See on omamoodi irooniline, sest just paremäärmuslased on olnud Tommy kõige suuremad kriitikud, süüdistades teda Itaalia solvamises. Parempoolse erakonna Liiga noortekogu tervitas Tommy keeldumist Instagramis.
"Me mõistame väga hästi, miks ta seda tegi. Kui sa tuled väikesest riigist nagu Eesti, mis on kannatanud kommunismi all, kõlavad teatud „vabaduse hümnid“ veidi viisist mööda. Aitäh, Tommy, et tuletasid meile meelde – vabadus ei ole kunagi ideoloogiline," kirjutasid parempopulistlikud noored.
Sotsiaalmeedias on seda kummalist meelemuutust palju kritiseeritud. "Patrioodid austavad täna Tommy Cashi, sest ta ei tahtnud „Bella ciao’d“ laulda. Sama Tommy, kes kogus tuntust lauluga, mis itaallasi mõnitab. „Patrioodid“ on erilised olendid ja me peame nende eest hoolitsema," kirjutas üks kasutaja X-s.
Kritiseeritud on ka seda, et reporter Tommy poole sellise vastuolulise palvega pöördus. "Kujutad ette, et sa ärkad ühel hommikul ja lähed Tommy Cashi üritusele. Ja siis sa mõtled, et paluksid tal „Bella ciao’d“ laulda, juba mõeldes suurele meediatormile ja aplausile toimetajate poolt, kuid siis saad temalt sellise vastuse," märkis üks populaarne postitus X-s.
Meelelahutusväljaanne Secolo d’Italia märkis, et Tommy Cash on seni teadlikult vältinud poliitiliselt laetud teemasid. Samuti kiidetakse teda sotsiaalmeedias selle eest, et ta suutis keerulises olukorras kõige mõistlikuma lahenduse valida.
Vaata videot skandaalsest olukorrast allpool!